• Zafer Mah. Yeni Sanayi Sitesi İmalatçılar 7.Sk No:36 Çorlu / Tekirdağ

BDA Serisi Isıtmasız Kimyasal Hava Kurutucuları

  • -40 C sabit çiğlenme noktası
GENEL ÖZELLİKLER
Isıtmasız Tip Kimyasal Kurutucu
Bold BDA serisi ısıtmasız tip kimyasal kurutucular -40 C sabit (-70 C opsiyonel) çiğlenme noktasına sahiptir. Bu kurutucular temiz ve oldukça kuru basma hava ihtiyacı olan uygulamalar için uygundur. Kurutucular ile birlikte Bold giriş ve çıkış filtrelerini de kullanmanız gerekmektedir. Çünkü bu sayede hem basınçlı havanın temiz olduğundan emin olursunuz, hem de ürün içerisindeki nem tutucu korunmuş olur. Ürün üzerinde bulunan güvenilir elektronik kontrolör sayesinde ürünün kusursuz çalışması garanti altına alınmıştır. BDA ısıtmasız tip kimyasal kurutucular özel valfler ve çok kaliteli nem tutucular ile donatılmıştır. Bu özelliklerinin yanı sıra bu ürünler, pazardaki en az basınç düşümüne sahip kimyasal kurutuculardır.

ÇALIŞMA PRENSİBİ
Çift tanka sahip bu ürünler, basınçlı havadaki suyu, higroskopik yüksek darbe dayanımına ve geniş yüzey alanı/kütleye sahip olan nem tutucu sayesinde aralıksız olarak ayrıştırırlar. Kurutma işlemi, tanklardan biri basınçlı havayı kuruturken, kurutulmuş havanın %18'i bir orifis aracılığıyla diğer tanka aktarılarak, bu tankın rejenerasyonu ile sağlanır. Rejenerasyonunu sırasında herhangi bir ısıtıcıdan yararlanılmaz. Nem ile doymuş nem alıcının bulunduğu tank atmosferik basınçtaki süper kuru olan havanın yardımıyla kurutulmaktadır. Susturucuların dışarıya havayı atma hızı (istenen çiğlenme noktasına göre) kurutucunun çalıştığı koşula göre ayarlanabilmektedir. Süper kuru olan hava, ıslak nem alıcı ile dolu olan tanka ters yönden hareketle girer ve bu sayede nem tutucudaki daha önce tutulan su ayrıştırılır. BDA tipi kurutucular, tankı değiştirmeden önce basıncı eşitlerler. Hattaki basınç dalgalanmasının oluşması ve nem tutucunun yıpranması böylelikle önlenir. Tekrar nem tutabilecek hale gelen tank, nem tutmaya başlamadan önce yeniden basınçlandırılır. Susturucuların nemi boşalttığı andaki ve yeniden basınçlanma anındaki akım yönü tankta yukarıdan aşağıya doğrudur, oysaki kurutma anındaki hava yönü bunun tam ters yöndedir.

PLC
BDA serisi kimyasal kurutucular oldukça güvenilir bir elektronik kontrolöre sahiptir ve bu nedenle servis ömürleri boyunca kusursuz bir şekilde çalışırlar. Dokunmatik ekranlı bir ara yüze sahip olan PLC'li bu kurutucular hem döngüleri hem de valf hareketlerini gerçek zamanlı olarak gösterebilmektedir. Ayrıca çiğlenme noktası gösterebilme özelliğine de sahiptirler (opsiyoneldir). Kullanıcı dostu ve birçok dil seçeneği olan PLC sayesinde son kullanıcı gerektiğinde oluşabilecek arızaları kolaylıkla tespit edebilmektedir.

AKTİF ALÜMİNA
Bold Kimyasal kurutucuları çok özel bir karışıma sahip nem tutucu kimyasallar kullanmaktadır ve bu sayede sabit bir çiğlenme noktası elde etmektedir. Bu kimyasallar aktif alümina ve/veya moleküler sieve ve/veya silika jel olup ilgili uygulamaya göre seçilmektedir.